Systemy motywacyjne pracowników – podstawowe rodzaje

Odpowiednia motywacja pracownika to wyzwanie, z którym zmaga się niemal każdy pracodawca. Dlaczego jest ona tak istotna? Otóż to właśnie motywacja odpowiada w głównej mierze za efektywność pracy i zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Dlatego też każdy przedsiębiorca wdraża w swojej firmie system motywacyjny pracowników, który ma mu ułatwić odpowiednie i efektywne zarządzanie ludźmi. Do najbardziej powszechnych systemów motywacyjnych należą systemy płacowe i pozapłacowe.

Płacowe systemy motywacyjne

Płacowy system motywacyjny obejmuje przede wszystkim odpowiednio wysokie wynagrodzenia, różnorodne nagrody finansowe, podwyżki, premie uznaniowe bądź premie uzależnione od konkretnych wyników pracy. Dodatkowo niektórzy pracodawcy decydują się na wprowadzenie tak zwanego konkursowego przyznawania dodatkowego wynagrodzenia.

Polega to na tym, iż na początku roku ogłaszany jest konkurs (na przykład na najbardziej efektywnego sprzedawcę) oraz zasady wyłaniania zwycięzcy. Osoba wygrywająca otrzymuje nagrodę finansową lub rzeczową. Nie ulega wątpliwości, iż taki konkurs może bardzo skutecznie podnieść efektywność pracy.

Pozapłacowe systemy motywacyjne

Nagrody finansowe to jedne z najpopularniejszych systemów motywacyjnych. Jednak oprócz nich pracodawca może zdecydować się na pozapłacowy system motywacyjny pracowników. W tym przypadku najpopularniejsze są kursy języków obcych, pakiety ubezpieczeniowe, karnety do klubów fitness bądź kin, wyjazdy integracyjne, obiady firmowe, bony świąteczne lub bony na zakupy. Jednak takie dodatkowe świadczenia są skuteczne tylko wtedy, gdy pracodawca wprost zakomunikuje, iż jest to dodatek za dobrą prace, a nie coś, co jest standardem dla każdego pracownika.

Płacowe i pozapłacowe systemy motywacyjne pracowników są niezwykle istotne w skutecznym zarządzaniu ludźmi. Jednak aby motywacja pracownika była na odpowiednio wysokim poziomie, niezbędna jest także dobra organizacja pracy, dobra atmosfera w pracy, możliwość rozwoju i sprawiedliwa polityka oceniania.