Jak działa fotowoltaika?

Jeżeli zastanawiasz się jak działa fotowoltaika i w jaki sposób właściwie produkuje energię elektryczną, zapoznaj się z poniższym poradnikiem. Istnieją dwa rodzaje fotowoltaiki, jest to fotowoltaika dla domu oraz możliwość założenia paneli fotowoltaicznych dla firmy. W każdym z tych przypadków chodzi o te same panele fotowoltaiczne, instalacja różni się jedynie wielkością, albowiem firmy zazwyczaj zużywają więcej energii w skali miesiąca, dlatego potrzebują większej instalacji fotowoltaicznej.

Co to jest fotowoltaika?

Jak wiadomo fotowoltaika, zwana także instalacją fotowoltaiczną to jedno z odnawialnych źródeł energii, które dzięki działaniu wody słońca albo wiatru, mogą emitować energię elektryczną do gospodarstw domowych. Fotowoltaika pozyskuje energię ze słońca, a fotowoltaika do domu to nic innego jak zamontowanie odpowiedniej ilości paneli fotowoltaicznych na dachu domu i korzystanie z tej odnawialnej energii elektrycznej w ramach własnego gospodarstwa domowego.

Jak działa system fotowoltaiczny?

Zastanawiając się jak działa fotowoltaika dla domu warto wspomnieć, że mowa tutaj o trzech prostych krokach. Po pierwsze instalacja fotowoltaiczna w domu to panele fotowoltaiczne, o których już wcześniej wspomnieliśmy. To dzięki nim emitowana jest energia ze słońca, która zamieniana jest w energię elektryczną.

Aby jednak tak mogło się stać, potrzebne są jeszcze inwertery inaczej zwane falownikami, potem potrzebne jest jeszcze łącze z gniazdkami, gdzie trafia energia pochodząca ze słońca i całość instalacji fotowoltaicznej działa jak należy. Jeżeli natomiast fotowoltaika połączona jest z siecią energetyczną, nie wykorzystana energia trafia wprost do elektrowni, czyli naszego stałego dystrybutora prądu.