Zarządzanie flotą samochodową – jak robić to skutecznie?

Flota aut służbowych znajduje się na wyposażeniu wielu firm – i to zarówno tych związanych z transportem ciężarowym, jak i tych, w których auta firmowe są wykorzystywane do celów zawodowych (na przykład jeżdżenie na spotkania czy praca przedstawicieli handlowych). Bez względu na to, jakiego rodzaju jest to flota, to powinna być efektywna i praktyczna. Dlatego też niezbędne jest odpowiednie zarządzanie flotą samochodową. Jak to robić? Oto kilka podstawowych kwestii.

Po pierwsze – kwestie techniczne

Dobra i skuteczna flota aut powinna być przede wszystkim sprawna technicznie. Dlatego też w zarządzaniu autami służbowymi niezbędne jest wykonywanie regularnych przeglądów technicznych i bieżące monitorowanie zużycia aut.

Takie działania pozwolą na szybkie wykrywanie ewentualnych usterek (nawet tych drobnych) i tym samym zapobieganie dużo kosztowniejszym naprawom. A w przypadku większej awarii warto zadbać o samochód zastępczy dla flot. Dodatkowo warto zamontować w autach systemy monitorujące, które nie tylko pozwolą określić faktyczne spalanie auta, ale także szybko zlokalizują dany samochód i wyślą dane na temat aktywności kierowcy. 

Po drugie – kwestie formalne

Mówiąc o dobrym zarządzaniu flotą aut nie wolno też zapominać o kwestiach formalnych. Tutaj konieczne jest przede wszystkim pilnowanie terminów wszelkich polis ubezpieczeniowych – zwłaszcza tych obowiązkowych. Zaniedbanie tego obowiązku może być bardzo kosztowne. Dodatkowo trzeba pamiętać o ewentualnych ratach kredytu bądź leasingu.

Po trzecie – kwestie personalne

Ważnymi aspektami w zarządzaniu flotą samochodową są kwestie personalne. W tym przypadku znaczenie ma zarówno pilnowanie tego, czy kierowcy posiadają ważne uprawnienia, jak i kontrolowanie tego, w jaki sposób konkretne osoby wykorzystują auta. Tutaj sprawdzą się różnego rodzaju raporty dostarczane zarówno przez samych kierowców, jak i systemy monitorujące.

Efektywne zarządzanie flotą samochodową to podstawa przedsiębiorstwa wykorzystującego auta służbowe. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju systemy służące do takiego zarządzania, które są wygodne, funkcjonalne, praktyczne i bardzo skuteczne.