Stosowanie preparatów zastępujących mleko w hodowli

Opieka nad cielętami nie jest prosta. Bez względu na to, czy hoduje się je w celach zarobkowych, czy też po to, aby korzystali z tego domownicy, należy przywiązywać dużą wagę do ich żywienia. To właśnie dlatego stosuje się inokulanty poprawiające wartość żywieniową skrobi oraz różnorodne mieszanki mineralno-witaminowe dla krów. W ostatnich sezonach coraz więcej uwagi skupia na sobie także preparat mlekozastępczy dla cieląt, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione przez matkę.

Zalety preparatu mlekozastępczego

Dzięki nowoczesnym preparatom mlekozastępczym dla cieląt możliwe staje się całkowite zastąpienie pełnego mleka w ich odchowie. Nic więc dziwnego, że osoby zastanawiające się nad ich zaletami, w pierwszej kolejności wspominają właśnie o kompleksowości preparatów tego typu.

Warto jednak mieć na uwadze również to, że preparat mlekozastępczy dla cieląt jest w stanie znacząco skrócić okres odpajania mlekiem. Czasem udaje się go zredukować do tego stopnia, że trwa krócej o cztery tygodnie. Podobnie, jak premiks dla bydła, dobry preparat jest też bezpieczny dla układu pokarmowego cielaka.

Co jeszcze warto wiedzieć o preparatach mlekozastępczych?

Nie każdy preparat mlekozastępczy dla cieląt jest jednakowo skuteczny. Jeśli więc zależy nam na takim, który pozwoli na uzyskanie wysokich przyrostów masy ciała bez ryzyka biegunki, powinniśmy zwracać uwagę na opinie o jego producencie. Niestety, bardzo często wyznacznikiem jakości rozwiązania tego typu jest jego cena.

Nie ma konieczności przepłacania, warto jednak zastanowić się nad tym, czy nie zapłacić więcej, aby mieć gwarancję rozwiązania wysokiej jakości. Na takim podejściu zyskamy zarówno my sami, jak i nasza hodowla.