Pompa do ścieków – wybór i zastosowanie

Przeznaczona do użytku przemysłowego pompa zatapialna jest kojarzona przede wszystkim z kanalizacją miejską. Warto jednak pamiętać o tym, że lista jej zastosowań jest znacznie dłuższa. I choć pompy tego rodzaju nie różnią się między sobą w spektakularny sposób, znajomość nawet niewielkich różnic może okazać się pomocna, gdy chce się dokonać przemyślanego wyboru.

Kryteria wyboru pompy do kanalizacji

Bez względu na to, czy w grę wchodzi zatapialna pompa do kanalizacji, czy też pompy do szamba, warto mieć na uwadze to, że wybór odpowiedniego rozwiązania wymaga zwrócenia uwagi na przynajmniej kilka charakterystycznych dla niego cech. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć wydajność wyrażana zarówno w litrach na minutę, jak i w metrach sześciennych na godzinę.

Warto mieć jednak na uwadze również opisywaną w metrach oczekiwaną wysokość podnoszenia. Innymi aspektami, na które dobrze jest zwracać uwagę, jest długość przewodów tłocznych oraz rodzaj pompowanego medium. Pompy zatapialne do ścieków mogą przecież natykać się na cząstki stałe, warto więc mieć pewność, że będą sobie dobrze radzić zarówno z piachem, jak i ze żwirem.

Zastosowanie pomp w praktyce

Mówiąc o branżach, w których pompa zatapialna znajduje zastosowanie, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o gospodarce komunalnej. Nie jest ona jednak jedyną, która odkrywa wyjątkowe możliwości tych urządzeń. Pompy są doceniane także w energetyce i hutnictwie, chętnie korzysta z nich przy tym również górnictwo, w tym zwłaszcza kopalnie, w których pojawia się konieczność pompowania wody zasolonej.

Co ciekawe, pompy zatapialne coraz częściej goszczą także w rolnictwie. Można je spotkać na fermach drobiu, stosują je jednak również hodowcy świń rozprawiający się w ten sposób z gnojownicą.