Płyny niezbędne do prawidłowej eksploatacji samochodu

Bardzo ważną rolę w samochodzie pełnią różnego rodzaju płyny eksploatacyjne. Zalicza się do nich płyny hamulcowe oraz płyn chłodniczy G12.

Co warto wiedzieć o płynie chłodniczym i hamulcowym?

Płyny hamulcowe dbają o sprawność układu hamulcowego. A to znaczy, że płyny hamulcowe wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Przyjmuje się, że płyn hamulcowy należy wymieniać w samochodzie co dwa lata lub po przejechaniu około sześćdziesięciu tysięcy kilometrów. Kolejnym ważnym płynem eksploatacyjnym jest płyn do chłodnicy. Płyn ten składa się z wody i glikolu etylenowego oraz różnego rodzaju dodatków, które chronią silnik przed korozją.

Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje płynów chłodniczych. Wśród nich jest płyn chłodniczy G12. Płyn ten chroni doskonale silnik samochodu przed przegrzaniem. Płyn chłodniczy G12 przeznaczony jest do stosowania w chłodnicach wyprodukowanych z aluminium. W trakcie zimowych miesięcy powinno się stosować płyn do chłodnicy zimowy.

Jaki płyn do chłodnic kupić?

Na rynku dostępny jest uniwersalny płyn do chłodnic. Na ogół uniwersalny płyn do chłodnic jest dostępny w gotowej do użycia postaci oraz w formie koncentratu, który należy rozcieńczyć wodą. Uniwersalny płyn do chłodnic gotowy jest wygodniejszy w stosowaniu. Płyn chłodniczy zimowy zachowuje swoje właściwości nawet do temperatury minus trzydzieści stopni Celsjusza.

Płyn hamulcowy i chłodniczy to jedne z najważniejszych płynów eksploatacyjnych używanych w samochodach. Ich wymiany powinno dokonywać się zgodnie z zaleceniami producenta.