Płyn do chłodnic jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych

Sprawne funkcjonowanie silnika samochodowego zależy od prawidłowej temperatury podczas jego pracy. Temperaturę na stałym poziomie utrzymuje płyn chłodniczy.

Jaki płyn do chłodnic wybrać?

W skład płynu chłodniczego wchodzi glikol etylenowy (niektórzy producenci stosują glikol propylenowy), woda oraz inhibitory korozji. W sprzedaży dostępnych jest obecnie wiele rodzajów płynów chłodniczych. Różnią się one między sobą między innymi kolorem. Kolor płynu pozwala poznać, w jakiej technologii został on wyprodukowany. Jeśli konieczne jest uzupełnienie niedoboru płynu w chłodnicy, a nie mamy pewności, jaki się w niej znajduje, wybierzmy uniwersalny płyn do chłodnic.

Uniwersalny płyn do chłodnic na ogół przeznaczony jest do wszystkich typów samochodów osobowych. Co więcej, uniwersalny płyn do chłodnic może być mieszany z innymi rodzajami płynów chłodniczych. Płyn chłodniczy powinien być wymiany co 5 lat. Płyn do chłodnicy zimowy jest odporny na zamarzanie. Płyn chłodniczy zimowy zachowuje swoje właściwości nawet w temperaturze minus 30 stopni Celsjusza.

Czym kierować się przy wyborze płynu chłodniczego?

Na opakowaniach płynów chłodniczych znajdują się oznaczenia i różne symbole. Płyn chłodniczy G12 nie zawiera krzemianów. Płyn chłodniczy G12 jest zalecany do stosowania w pojazdach, które zostały wyprodukowane między 1996 a 2001 rokiem. Płyn chłodniczy to tylko jeden z płynów eksploatacyjnych stonowanych w samochodach. W sprzedaży dostępne są także płyny hamulcowe. Płyny hamulcowe oraz płyn chłodniczy powinny być regularnie wymieniane.