Jak prawidłowo karmić cielęta?

Jeśli zależy nam na racjonalnym odchowie cieląt, musimy mieć świadomość tego, że kluczowe znaczenie ma w takim wypadku zapewnienie im odpowiedniego żywienia. W sklepach dostępne są zróżnicowane mieszanki mineralno-witaminowe dla krów, bez trudu kupimy z pewnością również premiks dla bydła, a nawet inokulanty.

Nie wolno nam jednak zapominać o tym, że potrzeby pokarmowe cieląt szybko się zmieniają. Jeśli w pierwszych tygodniach ich życia nie postawimy na odpowiedni preparat mlekozastępczy dla cieląt, może okazać się, że dalsze żywienie będzie prawdziwym wyzwaniem.

Żywienie cieląt jest ważne

Pierwsze miesiące życia cieląt mają szczególnie duże znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Nie może być jednak inaczej, skoro właśnie wtedy ma miejsce intensywny wzrost. Jeśli stawiamy na sprawdzone preparaty mlekozastępcze dla cieląt, nie przyczyniamy się jedynie do tego, że rośnie ich waga. Zwiększamy także ich odporność, na szczególną uwagę zasługuje zaś to, że robimy to w naturalny sposób.

Rola dobrego preparatu mlekozastępczego

W teorii nie ma złych preparatów mlekozastępczych dla cieląt. W praktyce jednak nie wszystkie zasługują w takim samym stopniu na zainteresowanie z naszej strony. Jeśli więc zależy nam na naprawdę opłacalnym zakupie, zwracajmy uwagę nie tylko na cenę, ale również na skład preparatu. Powinien on bazować na wszystkich składnikach o kluczowym znaczeniu dla rozwoju cieląt we wczesnej fazie.

Przestrzeganie tej zasady przyczyni się do wzmocnienia układu pokarmowego zwierzęcia. Błędy popełniane w żywieniu cieląt często prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu jelit, których nie da się już wyregulować. To z kolei sprawia, że także na późniejszych etapach rozwoju dochodzi do gorszego wchłaniania substancji pokarmowych.